Gaz Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Gaz Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gaz yağı, eski zamanlarda çok yaygın bir şekilde kullanılan bir yanıcı maddedir. Günümüzde de bazı alanlarda kullanılan gaz yağı, tabi ki eski önemini yavaş yavaş yitirerek yerine yeni yanıcı maddelere bırakmıştır. Gaz yağı, petrol rafinelerinde petrol üretildikten hemen sonra elde edilen bir maddedir. Eski zamanlarda gaz lambası adı verilen aydınlatma aracının içerisinde kullanılan bu yağ, çok uzun yıllar boyunda insanların evlerinde gece vakitlerinde aydınlatıcı olmuştur. Elektriğin bulunması ve tüm dünyaya yayılması nedeniyle gaz yağı kullanımı oldukça azalmıştır. Eski zamanlarda insanların gaz yağıyla gece vakitlerinde ortamı aydınlatmaları nedeniyle eski zamanlarda gaz yağına ihtiyaç çok fazlaydı. Günümüzde trafiğe çıkan araç sayısına bağlı olarak nasıl ki petrole ihtiyaç duyuluyorsa o zamanlarda da gaz yağına ciddi bir şekilde ihtiyaç duyulmuştur. Gaz yağı, aslında günümüzde de farklı alanlarda kullanılan maddelerdendir. Direk olarak yanmayan bu maddenin tabi ki biraz da olsa buharlaştırılması gerekmektedir. Bunun için bir bez parçası üzerine dökülen gaz yağı, yavaş yavaş buharlaşır ve buharı hemen bezin yanında yanmaya başlar. Bu şekilde bez yanmadan ışık elde edilmiş olur.

Gaz yağı kullanımı

Gaz yağı, daha önceden de belirttiğimiz gibi kendi başına yanıcı bir madde değildir. Genellikle günümüzde kullanılan gaz yağları içerisine bir miktar yabancı madde ile jet yakıtı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bu kullanım alanı da oldukça azalmış olan gaz yağı, daha farklı alanlarda kullanılmaktadır. Gaz yağının bir diğer kullanım alanı ise tabi ki temizlik ürünleridir. Az yağı tek başına bile birçok lekeye derinlemesine nüfus ederek bu lekelerin ortadan kalkmasında etkilidir. Bunun için kullanılan gaz yağı, temizlik malzemeleri içerisinde de bol miktarda kullanılmaktadır. Gaz yağı, günümüzde yaygın olarak boya sanayisinde kullanılmaktadır. Boya içerisinde ve aynı zamdan zift işlerinde kullanılan araçların temizliğinin yapılması için gaz yağı çok mükemmel bir maddedir. Ovmaya bile gerek duyulmada gaz yağıyla çok kolay bir şekilde bu malzemelerin temizliği yapılabilmektedir. Günümüzde yerini doğal gaza bırakan sobalı evlerde gaz yağı sobaların tutuşturulması amacıyla kullanılmaktadır. Eğer sizlerde sobalı evlerde yaşıyorsanız gaz yağ kullanarak çok rahat bir şekilde sobanızı tutuşturabilirsiniz.

Bu şekilde kullanım alanları olan gaz yağı, dikkat edilmesi gereken durumlarla saklanmalıdır. Son derece yanıcı ve tehlikeli bir madde olan gaz yağı, kesinlikle çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. Çünkü bu yağ, sadece ağız yoluyla değil solunum yoluyla insanlara zarar vermektedir. Genellikle şeffaf bir renge sahip olan bu yağlar, bazı firmalar tarafından renkli bir şekilde yapılmaktadır. Gaz yağının cilde ya da göze değmesi durumunda da bazı tehlikeler meydana gelir. Bu tehlikelerden biri yanma tehlikesi, bir diğeri ise çeşitli cilt hastalıklarının oluşma tehlikesidir. Eğer sizlerde gaz yağına temas ettiyseniz kesinlikle bol bol sabun kullanarak bu bölgelerinizi yıkayın.

Gaz yağı benzin kadar uçucu bir madde değildir. Bu nedenle cildinizden kolay kolay gitmeyebilir. Bu nedenle bol bol köpük kullanmanız, sizleri çeşitli cilt hastalıklarından koruyacaktır. Eski zamanlarda gaz yağıyla çalışan arabalar yapılmıştır. Fakat gaz yağının maliyetli olması ve yapılan arabalarda istenilen sonuçların alınamamasına bağlı olarak bu durum hızlı bir şekilde ortadan kalkmıştır. Zaman geçtikçe gaz yağının kullanımı azalmış ve artık bitme noktasına gelmiştir. Bu maddenin özelliklerini taşıyan ve aynı zamanda yaptığı faydaları yapan birçok madde bulunduğu için gaz yağına ihtiyaç oldukça azalmıştır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Sera Gazı Etkisi

Sera Gazı Etkisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gaz Karışımları Türleri ve Özellikleri

Gaz Karışımları Türleri ve Özellikleri

Gaz Kanunları Nelerdir?

Gaz Kanunları Nelerdir?

Süt Gaz Yapar mı?

Süt Gaz Yapar mı?

Gaz Lambası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gaz Lambası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gaz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Havadaki Gazlar Türleri ve Özellikleri

Havadaki Gazlar Türleri ve Özellikleri

Güncel

Gaz Halindeki Maddeler

Gaz Halindeki Maddeler

Güncel

Gaz Sancısı Bebek Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Sancısı Bebek Belirtileri ve Tedavisi