Klima Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Klima Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Klima Gazı Nedir?

Klima gazı, genellikle Freon olarak bilinen bir soğutucu akışkandır. Freon 12 (R-12) gazı, klima sistemlerinde yaygın olarak kullanılmış bir türdür. Bu gazın F-11, F-12, F-13, F-22, ve F-502 gibi farklı türleri mevcuttur. Freon gazlarının kimyasal yapısında karbon (C), klor (Cl) ve flor (F) elementleri bulunur. Freon 12'nin kaynama noktası –29,8 °C, donma noktası ise –157,78 °C'dir. Özgül ağırlığı, havanın özgül ağırlığından daha fazladır.

Klima Sisteminin Çalışma Prensibi

Klima sistemi, belirli bir basınç altında tutulan sıvı durumdaki soğutucu akışkanın buharlaştırılması ve buhar halden tekrar sıvı hale dönüştürülmesi prensibine dayanır. Bu işlem, termodinamiğin 2. Kanunu ile açıklanabilir. Bu süreçte klima gazı, bir kompresör yardımıyla emilip sıkıştırılarak sıvılaştırılır. Sıkıştırma sırasında ortaya çıkan ısı, bir fan aracılığıyla dış ortama atılır. Sıvı halindeki gaz, genleşme valfi aracılığıyla basıncı düşürülerek bulunduğu ortamdan ısıyı alır ve gaz haline geçer. Bu esnada bulunduğu çevreden ısı çektiği için ortam sıcaklığını da düşürmüş olur. Soğutucu akışkan, kompresör tarafından emilerek çevrim bu şekilde tekrarlanır. Yani, kompresör buharlaştırıcıdan düşük basınçlı gazı emerek yüksek basınçlı gaza dönüştürür.

Klima Bakımı ve Gaz Kontrolü

Klima sistemlerinin düzgün çalışabilmesi için yılda en az bir kez klima sistemi ve soğutucu gaz şarjı uzmanlar tarafından kontrol edilmelidir. Klimalar sık sık bakıma gönderilmelidir. Araçların klima sistemlerinde belli süreler içinde birtakım klima gazı kaçakları yaşanabilir. Hiçbir klima sistemi kendi bünyesindeki gazı %100 oranda muhafaza edemez. Klimayı bir yıl kullandıktan sonra klima gazındaki düşüş nedeniyle klimanın çalışma performansında bir azalma yaşanır ve soğutma performansı düşer. Bu durumda klima uzman kişilere gösterilmelidir.

Klima Gazının Özellikleri ve Azalması

Klima sisteminde bulunan gaz, bildiğimiz yakıt gibi değildir ve tamamen bitmez; ancak azalabilir. Uzun bir süre klima kullanılmadığında gaz çöker ve ters bir basınçla boru rekorlarından dışarı çıkabilir. Klimanın çalışma sistemi kapalı devre bir sistemdir, yani sistemde bir kaçak olmadığı sürece klima gazının bitmesi ya da azalması gibi bir durumla karşılaşmanız mümkün değildir.

Ekstra Bilgiler

  • Klima gazları çevreye zarar verebilecek kimyasallar içerir, bu yüzden gaz dolum ve bakım işlemleri uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.
  • Freon gazları, ozon tabakasına zarar verebilecek bileşikler içerdiği için, yeni nesil klimalarda daha çevre dostu soğutucu akışkanlar kullanılmaktadır.
  • Klima sistemlerinde kullanılan gazların türü ve miktarı, klimanın tipi ve kapasitesine göre değişiklik gösterebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ersayın

12 Temmuz 2024 Cuma

Klima gazının kimyasal yapısı neden çevreye zarar veriyor ve hangi gazlar daha çevre dostu olarak kullanılıyor? Ayrıca, klima gazının azalması durumunda ne gibi sorunlar yaşanıyor ve bu durumu nasıl fark edebilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ersayın,

Klima gazlarının kimyasal yapısı, özellikle CFC ve HCFC gibi gazlar, ozon tabakasına zarar verdiği ve sera etkisini arttırdığı için çevreye olumsuz etkileri bulunuyor. Bu gazların atmosfere yayılması, ozon tabakasını incelterek zararlı UV Işınlarının yeryüzüne daha fazla ulaşmasına neden oluyor. Daha çevre dostu olarak kullanılan gazlar ise HFC (hidroflorokarbon) ve R-410A gibi alternatiflerdir. Bu gazlar ozon tabakasına zarar vermez ancak sera gazı etkisine sahiptirler, bu nedenle tamamen zararsız değildirler.

Klima gazının azalması durumunda, klima sisteminiz yeterli soğutma yapamaz, verimliliği düşer ve daha fazla enerji tüketir. Aynı zamanda, sistemin kompresörü zorlanarak arızalara neden olabilir. Klima gazının azaldığını, klimadan gelen soğuk hava miktarının azalması, sistemin normalden daha uzun sürede soğutma yapması veya hiç soğutma yapmaması gibi belirtilerle fark edebilirsiniz. Bu durumda bir uzmana danışarak gaz seviyesini kontrol ettirmeniz ve gerekirse gaz dolumu yaptırmanız önerilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sürekli Gaz Çıkarmak

Sürekli Gaz Çıkarmak

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebek Gaz Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek Gaz Masajı Nasıl Yapılır?

Mide Gazına Ne İyi Gelir?

Mide Gazına Ne İyi Gelir?

Gaz Söktürücü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gaz Söktürücü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Metan Gazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Metan Gazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Vajinadan Gaz Çıkması?

Vajinadan Gaz Çıkması?

Güncel

Gaz Sancısı Bebek Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Sancısı Bebek Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sera Gazı Etkisi

Sera Gazı Etkisi

Asal Gazlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Asal Gazlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler?

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler?